• Provoz vleku: mimo provoz
  • Výška sněhu: 0 cm
  • Webkamera

Turistický okruh na Malou Hvězdu a zpět přes Rolandův kámen – 13,5 km

Od lyžařského vleku se vydejte po místním zeleně značeném okruhu, kolem tenisového kurtu k Letním lázním. Odtud absolvujete 1,5 km dlouhé stoupání po modré a souběžné žluté značce přes rozcestí na Hvězdě. Stále sledujete obě značky, až k jejich rozcestí, kde se vydáte doprava po žluté turistické značce. Následuje mírný výstup, dlouhý  500 m, na první vyhlídku.

Vyhlídka č. 1 nad Ludvíkovem (890 m)

Zde se před vámi otevře nádherný pohled na Karlovu Studánku (vidět můžete i lyžařský vlek a naši hospůdku).  Vlevo se vypíná hora Praděd, na jejímž vrcholku trůní televizní věž.

Odtud pokračujete 2,1 km nejprve stoupáním po žluté značce přes zalesněné vrcholky Hřeben ( 955 m.n.m.) a Ovčí vrch ( 966 m.n.m.) až nakonec sestoupáte k rozcestí Malá Hvězda.

Malá Hvězda (860 m)

Je rozcestí modré a žluté turistické trasy. Severním směrem od rozcestí se zvedá vrchol Hláska (926 m) a za ním Vysoká hora (1031 m). Vysoká hora, se zbytky rudných těžebních jam, je z této strany jen velmi obtížně dostupná. Lesní cesta stoupá po vrstevnicích kolem celé hory a je dlouhá 3,5 km. Zpět je nutno jít stejnou cestou. Výhodnější je výstup z Vrbna pod Pradědem nebo ze Suché Rudné.

Rozcestník na Malé Hvězdě je umístěn u křižovatky lesních cest a v jeho sousedství je informační tabule s turistickou mapou okolí. Odtud se vydáte po modré turistické značce směr Karlova Studánka. Cestou z mírného kopce doporučujeme, abyste po 750 m neodbočili po asfaltové silničce doprava, ale pokračovali do mírného kopce ještě 250 m po modré značce na další vyhlídku na této trase.

Vyhlídka č. 2 nad Ludvíkovem (875 m)

Otevře se před vámi pásmo Medvědské hornatiny, včetně nejvyšší jesenické hory Pradědu (1491 m.n.m).  Odtud byste mohli po modré turistické značce pokračovat přímo do Karlovy Studánky. My vám ale doporučujeme návrat k odbočce asfaltové silničky (bod č. 7) a po ní 1,8 km dlouhý sestup do Ludvíkova, do výšky 665 m. Doprovázet vás bude místní zelené značení Naučné stezky Muzeum Wide Web.

Toto místní značení vás povede doleva 1 km po hlavní silnici do zatáčky, kde vstoupíte doprava na lesní asfaltovou silničku, která nese označení Rolandova cesta. I tudy vede místní zelené značení NS Muzeum Wide Web. Jak napovídá název cesty, budete 2,7 km stoupat do kopce k úpatí Rolandova kamene, kde je umístěna informační tabule a rozcestník.

Rolandův kámen (910 m)

Skála vysoká asi 35 m bývá využívána jako cvičná skála horolezců, pod názvem Křížek. U paty skály je umístěna informační tabule a rozcestník. Na jejím vršku byla vybudována vyhlídka se zábradlím a postaven dřevěný kříž.  Výstup je trochu náročnější, ale odmění vás krásný výhled na okolní panorama Medvědské hornatiny, části Hrubého Jeseníku, včetně vrcholu Pradědu.

Po sestupu z vyhlídky vás čeká posledních 1300 m. Dáte se doleva po modrém lázeňském okruhu a v místě, kde protíná sjezdovku, se můžete pustit přímo dolů k občerstvení do naší hospůdky v Pradědově aréně.