• Provoz vleku: mimo provoz
  • Výška sněhu: 0 cm
  • Webkamera

Turistický okruh za krásnými výhledy (10,5 km)

Z hospůdky v Pradědově aréně můžete vyjít přímo po sjezdovce až do místa, kde jí prochází stezka modrého lázeňského okruhu. Zabočíte doprava do lesa a po okruhu vystoupáte za 1,3 km k první vyhlídce.

Rolandův kámen (910 m)

Skála vysoká asi 35 m bývá využívána jako cvičná skála horolezců, pod názvem Křížek. U paty skály je umístěna informační tabule a rozcestník. Na jejím vršku byla vybudována vyhlídka se zábradlím a postaven dřevěný kříž.  Výstup je trochu náročnější, ale odmění vás krásný výhled na okolní panorama Medvědské hornatiny, části Hrubého Jeseníku, včetně vrcholu Pradědu.

Po sestupu dolů se dáte po lesní pěšině doleva až na asfaltovou silničku. Po ní pokračujete jen pár metrů a odbočíte doprava na neznačenou lesní cestu. Ta za 2,5 km končí na asfaltové silničce, po které dojdete po zhruba 100 m k Sedlové boudě. Myslivecká chata je pro veřejnost uzavřená, je zde umístěna informační tabule, rozcestník a lavičky k posezení. Odtud pak půjdete pár metrů doprava po asfaltové cestě. Z ní odbočíte doleva na vyšlapanou, ale neznačenou, stezku. Odměnou za 1,2 km dlouhý výšlap do celkem prudkého kopce vám bude další skvělá vyhlídka.

Žárový vrch (1094 m)

Patří určitě k „nejskalnatějším vrchům“ v Jeseníkách. Z nečekaně rozlehlého komplexu plotnových skal se znovu otevírají neokoukaná panoramata hlavního jesenického hřebene s dominujícím Pradědem a Petrovými kameny z méně obvyklé východní strany. Spatřit můžete i poměrně vzdálený Kralický Sněžník. Projdete-li okolní řídký lesní porost, objevíte další roztodivně tvarované skalní útvary. K Sedlové boudě se vrátíte stejnou cestou.

*Odbočka z trasy:

Po sestupu se přímo před vámi vypíná další skalnatý vrchol, který v mapě najdete pod názvem Lyra. Je vysoký 1092 m, nevede k němu žádná značená cesta, pouze lesní chodníček. Po 1 km stoupání se před vámi otevře další nádherný výhled. Skalky, nacházející se na svahu hory Lyra, jsou tvořeny pegmatity a fylity. Nejvyšší skalní útvary dosahují až 20 metrů. K Sedlové boudě se vrátíte stejnou cestou.

Následně namíříte na asfaltovou cestu, po které jste sem přišli, ale hned z ní odbočíte doleva do neznačeného lesního průseku. Po 1,5 km dojdete k prudké zatáčce lesní asfaltové silničky. Zde se vydáte doprava a za 1,5 km se před vámi opět objeví dobře známý Rolandův kámen.  No a cestu dolů k naší hospůdce už znáte. Tady na vás budou čekat orosené Svijany a spousta dalších odměn.