• Provoz vleku: mimo provoz
  • Výška sněhu: 0 cm
  • Webkamera

Ze Zámecké hory do hospůdky v Pradědově aréně (11,5 km)

Při tomto putování doporučujeme využít autobusovou dopravu do Vrbna pod Pradědem. Autobus zastavuje na dolním parkovišti v Karlově Studánce přímo pod Pradědovou arénou a jezdí každou hodinu. Vystoupíte na zastávce Vrbno – rozcestí  Ludvíkov a na křižovatce se dáte doleva po asfaltové cestě směr Jeseník.  Po necelých 300 metrech odbočíte opět doleva a kolem hájovny dojdete k rozcestníku. Od něj budete pokračovat asi  50 m rovně ve směru cesty, pak odbočíte prudce doleva a následně doprava, do kopce. Odtud vám na vrchol Zámecké hory zbývají 2 km.

Zámecká hora (854 m)

Pod samotným vrcholem Zámecké hory na vás čekají nejprve zbytky hradu Fürstenwalde. První písemný záznam o něm pochází z roku 1348 a byl poměrně významným strážním hradem na obchodní cestě do Polska.  Zničen byl zřejmě za vpádu Matyáše Korvína na Moravu, kolem roku 1474 podobně, jako řada dalších hradů v této oblasti. V roce 1579 je mapě zobrazen jako ruina. Do dnešní doby se z hradu zachovaly jen obvodové hradby, vyčnívající jen velmi málo nad terén, a zbytky základů vnitřních hradeb.

Na vrcholy hory je umístěna dřevěná vyhlídková věž z roku 2012. Jedná se o samonosnou stavbu bez základů na dřevěném roštu z důvodu ochrany památek na ploše hradiště Fürstenwalde. Nabízí výhled na soutok Bílé a Střední Opavy, na Vrbno pod Pradědem a do údolí Ludvíkova.   

Z vrcholu sestoupáte k rozcestníku do Sedla Zámecké hory, kde odbočíte doleva. Za 200 m dojdete na lesní tzv. Šestkovou asfaltovou cestu a zde se můžete rozhodnout.

A) pod Sedlovou boudou – Rolandův kámen

Pokud odbočíte doprava, dojdete lesními cestami do naší hospůdky 300 m pod Sedlovou boudou . Můžete k ní třeba odbočit a vyšlápnout  k vyhlídce na Žárový vrch -1094 m nebo na Lyru -1092 m, pak se vrátit zpět  a pokračovat přes Rolandův kámen k hospůdce.

B) Ludvíkov, vyhlídka č. 1 (720 m) – Ludvíkov, vyhlídka č. 2 (780 m) – Rolandův kámen

Pokud odbočíte doleva, ujdete 750 m a teprve nyní zabočíte na cestu prudce doprava, jakobyste chtěli jít zpět. Tato tzv. Čtverková cesta vede nad údolím Ludvíkova, oblastí zajímavých skalních útvarů až na vyhlídku nad hlubokým údolím Brantloch. Za 200 m na rozcestí se dáte mírně doprava a za 1,2 km dorazíte k další, tentokrát dřevěné, vyhlídce nad Ludvíkovem.  Z obou vidíte do údolí Bílé Opavy a na protějším břehu výrazný vrchol Vysoké hory, na které jsou ještě dnes patrné zbytky šachet po těžbě rudy.

Od této vyhlídky se pustíte na rozcestí dvou lesních pěšin doprava do kopce, za 600 m na dalším rozcestí tří pěšin se dáte úplně doleva. Po zhruba kilometru dojdete do zatáčky asfaltové lesní silnice.

Zatáčka se stáčí z vašeho pohledu doleva dolů k hlavní silnici, vy ale pokračujete rovně ve svém směru. Zprava do ní ústí lesní pěšina, po které byste sem dorazili, kdybyste zvolili variantu pod Sedlovou boudou. Silnice vás odvede k Rolandovu kameni.

Rolandův kámen, vyhlídka (910 m) – hospůdka Pradědova aréna

Z Rolandova kamene po modrém místním značení sejdete dolů z kopce k občerstvení  v naší hospůdce.